Igényei, gondozása:
Fényigénye:
Rendkívül fényigényes, ezért világos helyen tartsuk, a délelőtti (9-11) vagy délutáni (17-estig) 1-2 órás napfényt elviseli, sőt szükséges neki, különben levelei zöldessárgák maradnak, a pirosas árnyalatok nem jelennek meg. Ugyanakkor a déli tűző naptól óvni kell, ilyenkor a függöny árnyékolását igényel. Minnél több fényt kap, annál gazdagabb lesz növényünk színvilága.
Egész évben meleget kíván, ha a hőmérséklet 15°C alá csökken, lehullatja leveleit, ezért nyáron 22–26°C, télen pedig 19°C-os egyenletes hőmérséklet legyen neki biztosítva.
A huzatot nem tűri. Szállításkor, különösen ha télen visszük haza ne elégedjünk meg egy celofán, vagy papírborítással, melegen "öltöztessük fel". A lakásban olyan helyre tegyük, ahol állandó a hőmérséklet, sem szellőztetéskor, sem fűtéskor nem változik jelentősen. Szellőztetéskor semmi esetre se hagyjuk a krotont nyitott ajtó vagy ablak közelében.
Vízigénye:
A földjét tartsuk egyenletesen nedvesen, de sose áztassuk el, mivel a pangó víz károsíthatja gyökereit. Az öntözővíz hőmérséklete ne legyen sokkal hidegebb a levegő és a talaj hőmérsékleténél, mert a gyökerek is érzékenyek a hidegre. A nyári melegben akár kétnaponta is öntözhetjük vagy amikor a földlabda teteje megszikkadt, télen 3-4 naponta öntözzük meg.
A párás meleget kedveli, ezért fiatal korában minden héten legalább egyszer zuhanyozzuk le langyos vízzel vagy naponta permetezzük. Vigyázat, a csapvíz foltokat hagy a levélen, használjunk lágy vizet (esővíz, ásványvíz). Ha a környezetébe erősebben párologtató növényeket állítunk, kedvező mikroklíma alakul ki krotonunknak. Mikor már bokros cserjévé válik és nehezen változtatjuk helyét, elég ha 2-3 naponként permetezzük, főleg télen. Esetenként öntözés helyett helyesebb az ismételt langyosvízes permetezése. A páraigényét úgy is biztosíthatjuk, hogy cserepét kavicstálcára állítjuk.
További gondozása:
Nyáron hetente, télen a hőmérséklettől függően 2-3 hetente tápoldatozzuk a levélfejlesztés serkentése érdekében. Nyáron a Vitaflóra levéldísznövény tápoldat adagolásával kényelmesen jóllakathatjuk a csodacserjét, de télen a fényszegény időszakban a Vitaflóra "Muskátli és balkonnövény" tápoldattal biztosíthatjuk a megfelelő kálium és foszfor arányt, ugyanakkor ezek helyett általános szobanövényeknek való tápoldatot is használhatunk. A tápoldatozást végezhetjük ritkábban is a fentebb írtaknál.
Általában elég két évente tavasszal átültetni a krotont, ha már kinőtte cserepét (pl. kibújt a gyökere az edény alján), idősebb töveknél megfelelő tápoldatozás mellett elég a tavaszi felszíni talajcsere. A tápdús, laza, enyhén savanyú, tőzeges talajt kedveli.
Virágai kicsik, jelentéktelenek, ezért ajánlatos lecsípni őket a növényről, még mielőtt kinyílnának. Általában csak az idősebb példányokon jelennek meg, de léteznek kivételek is.
Nagy páraigénye miatt nyáron is inkább a lakásban tartsuk, elhelyezésénél erre is gondoljunk. Korábban nyerünk bokros növényt, ha a hajtást 6-8 levél felett visszacsípjük.
Idősebb korban a kroton szára elkezd fásodni, és az alsó leveleket lehullajtja, ez természetes folyamat, de ha a fiatal növény hullajtja a leveleket az a nem megfelelő környezet és kezelés hatása.
Hajtásdugványról könnyen szaporítható, a megvágott dugványt meleg vízbe dobjuk, hogy ezzel megakadályozzuk a tejnedv kifolyását - ami a hajtás lankadását okozná. A kis dugványokat üvegekben, vízben, állandó magas hőmérsékleten (24–26°C) gyökereztessük. A gyökeres növényt óvatosan - mert fehér, pamutszerű gyökere könnyen törik - ültessük homokos gyepszín- vagy marhatrágyaföld keverékébe. Nem kedveli a nagy cserepet, ezt a kétévenkénti átültetésnél tartsuk szem előtt.
Ha felkopaszodott, vagy rothadásnak indult a gyökere a növényt dugványozással történő szaporítással tudjuk megmenteni. Lényegében új növényt nevelünk a régi helyett.
Növény leggyakoribb betegsége, kártevője, pusztulásának főbb okai:
Fény és meleg hiánya esetén a levelek elszíntelenednek. A túlzott tápoldatozás – különösen nitrogénnel – a levélszíneződés rovására mehet.
Ha a kroton nem érzi jól magát, leveleit lehullatja. Ha a levél széle megbarnult, az alacsony páratartalom, vagy tápanyaghiány okozta a bajt. Ha a levél ép volt, a növény valószínűleg huzatot kapott. 15°C alatti hőmérséklet esetén, vagy ha huzatban áll elhullajtja leveleit.
Ha meleg helyen túl száraz a levegő a levelek hátoldalát fehér viasszal borított tetvek, felületüket apró barna korong alakú pajzstetvek lepik el vagy sárgafoltosodást okozó atkák jelennek meg piros pöttyök formájában a leveleken és a virágokon. Langyos vízzel mossuk le a kártevőket, és gazdaboltokban beszerezhető permetszerrel kezeljük a növényt. A tartási körülmények javításával megelőzhetjük a további bajt.
Ajánlatos már megelőző jelleggel védekezni ellenük, hatékony növényvédő készítmény ismételt használatával, amint a fertőzés feltűnik.
Forrás:
http://novenytar.krp.hu/novenytar/kroton-csodacserje/29
http://novenytar.krp.hu/novenytar/kroton-csodacserje/29