A fikuszok kedvelt szobanövények, az itt bemutatott fajta (Ficus retusa) pedig kecses formája és szerény igényei miatt vált népszerűvé. A trópusi Ázsiából származik, ahol számtalan léggyökeret ereszt a földbe, és jókora fává nő. Vékony, csüngő ágain a csúcsos végű, tojásdad levelek lazán helyezkednek el. A leveleket fehér vagy tojáshéj színű foltok és sávok díszítik.
Ideális térhatároló növény, és gyors növekedése ellenére sem kell attól tartani, hogy kinövi a lakást, mert jól tűri a metszést és az alakítást.
A szobai fikuszt egész éven át lakásban kell tartani, olyan helyen, ahol nem éri közvetlen napsütés. Nyáron kitehető ugyan a kertbe, laza lombú fa árnyékába, de csak olyan helyre, ahol nincs erősebb szélmozgás. Tavasztól őszig bőségesen kell öntözni, nagy melegben pedig naponta permetezzük a leveleket állott vízzel. Ebben az időszakban rendszeresen tápoldatozzuk: hetente adagoljunk a locsolóvízhez folyékony trágyát. Ősz közeledtével csökkentsük a tápanyagot, és az öntözést is mérsékeljük, arra azonban ügyeljünk, hogy a föld soha ne száradjon ki.
Átültetésére tavasz elején kell sort keríteni, amikor már szűknek bizonyul a cserép. Mindig csak egy számmal nagyobb edénybe kerüljön. Jól fejlődik általános virágföldben, amihez célszerű egyharmad rész szemcsés homokot is keverni. Átültetés után néhány hétig ne kapjon tápoldatot!
Metszésre a tavasz és a nyár alkalmas. Kisebb cserepes növény esetében már az első metszéskor eldönthető, hogy fa vagy bokor legyen-e belőle.
Az előbbi esetben vágjuk le az oldalhajtásokat, és csupán a vezérágat hagyjuk meg, amelyet kissé visszacsípünk. További metszések alkalmával alakítsuk ki a korona formáját. Ha bokor alakúra akarjuk nevelni, vágjuk vissza minden ágát harmadára, vagy még erőteljesebben. A metszési helyek majd´ mindegyike elágazik, ezáltal megkétszereződik a hajtások száma.
Kártevők általában a helytelen tartás következtében jelennek meg a növényen. Közvetlen napsütés és huzat a takácsatkák elszaporodásának kedvez. A hirtelen hőmérséklet-változásra levélhullással reagál a fikusz.
A növény főbb igényei:
Fényigény:
A sötét levelű fikusz kedveli a félárnyékos szobákat, míg a tarka levelű fikusz a világos helyiséget kedveli. Nyáron kitehetjük kertünkbe is.
Víz igény:
Télen a két locsolás között hagyjuk a földjét kissé kiszáradni, nyáron öntözzük folyamatosan.
Átültetés:
a fiatal növényeket évente, a közép időseket két-háromévente ültessük át, a nagyméretű fikuszon pedig csak a felső talajréteget cseréljük ki.
Jó tanács:
Érdemes néha visszametszeni a hajtásokat, és télen óvjuk a huzatos hideg szobáktól.